Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z patyczka odrośli.

Mając na uwadze taką okoliczność, możemy spośród niej zaprojektować ponadprzeciętne modele ogrodzenia. Na skutek tego nasz żywopłot zyska niespotykany wygląd i będzie się polecać spośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na polach i mokrych torfowiskach wierzby dawno temu zagościły w naszych skwerach. Doceniliśmy je poprzez naturę oraz charakterystyczne kotki. Nie są kłopotliwe, reflektują jeno mnóstwo wilgoci oraz nie dużo słońca. Dogodzą się nieomal wszelką glebą.

Malutko krzewów potrafi także identycznie szybko aktywizować utracone pędy i odrośle. Wierzby niesłychanie swobodnie odtwarzają także swój system korzeni. Wystarczy, iż obcięty względnie nawet ułamany pęd w dżdżystej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie i sprezentuje zaczątek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na myśl, aby z wierzb robić zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy też płoty zalane liśćmi. Prawdopodobnie należałoby mieć tak oryginalne ogrodzenie. Najlepiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych cech:

robią proste, długie oraz ogromnie sprężyste pędy – wskutek tego można bez trudności nadawać kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po obcięciu- w niedługim okresie możemy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy mamy już myśl na formę ogrodzenia, musimy dostać pasujące wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach prawdziwych jest uciążliwe, jako że dziko wzrastające krzewy nieczęsto emitują nadzwyczaj długie a zarazem prostolinijne pędy. Najakuratniej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy po pierwsze punkt w ogrodzie, mało przez nas nawiedzane i najmniej zauważalne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem wypada je zanurzyć na 24 godziny w głębi, ażeby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, dlatego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa umożliwiamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki z rzadka przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s